فیزیوتراپی
خانه / فیزیوتراپی / نرخ روز فیزیوتراپی در بازار ایران

نرخ روز فیزیوتراپی در بازار ایران

اگر شما نیز تابحال مانند بسیاری از افراد، نیازمند مراجعه به مرکز فیزیوتراپی بوده اید، تا حدودی با این رشته و نحوه درمان آن آشنایی دارید. با این وجود، افراد زیادی هستند که در مورد این روش درمانی اطلاعات زیادی ندارند؛ از این رو ما در اینجا مختصرا در مورد ویژگی ها و نرخ فیزیوتراپی در بازار ایران توضیحاتی ارائه می دهیم.

نرخ روز فیزیوتراپی در بازار ایران

بررسي مشخصات انواع فيزيوتراپي در كشور

بررسي مشخصات انواع فيزيوتراپي در كشوراگر بخواهیم به صورت کلی این رشته را تعریف کنیم، در واقع فیزیوتراپی به هر گونه اقدام درمانی گفته می شود که با استفاده از ابزار فیزیکی و تمرینات ورزشی انجام می گیرد.

تفاوت و حتی می توان گفت مزیت این نوع درمان نسبت به پزشکی این است که از دارو های شیمیایی در آن استفاده نشده و با به کار بردن روش های ساده اما پراهمیت، بیمار را گاها از جراحی و اقدامات درمانی پر هزینه و دشوار دیگر می‌رهاند.

همانطور که گفته شد، روش های به کار برده شده در فیزیوتراپی شامل استفاده از دستگاه های خاص، تکنیک های دستی، تمرینات ورزشی و یک سری توصیه ها در مورد باید ها و نباید ها می باشد که فرد بیمار لازم است آنها را در زندگی روزمره خود رعایت کند تا به نتیجه دلخواه برسد.

متاسفانه مشخصات فيزيوتراپي در کشور ما با آنچه در کشور های پیشرفته تر برقرار است کمی تفاوت دارد. در واقع به کار گیری الکتروتراپی و مدالیته های متفاوت در ایران کمی بیش از آنچه که لازم است مرسوم بوده و کمتر به اثر تمرینات ورزشی و تکنیک های دستی اعمال شده توسط فیزیوتراپیست توجه می شود. 

با این وجود، هر کلینیک فیزیوتراپی نیازمند یک سری دستگاه ها و لوازم هستند که با استفاده از آنها، به روند بهبود بیمار کمک می کنند. این دستگاه ها شامل موارد اصلی زیر می باشند:

 • دستگاه استیمولاتور که شامل جریان های ضد درد مانند TENS و جریان های انقباضی مانند Faradic می باشد.
 • اولتراسوند که برای بهبود التهاب و یک سری خواص دیگر از آن استفاده می شود.
 • اشعه ی مادون قرمز یا IR و هات پک به عنوان گرمای سطحی
 • فریم؛ معمولا یکی از کابین های هر کلینیک‌ فیزیوتراپی به فریم اختصاص داده می شود که برای انجام یک سری تمرینات جهت بهبود بیمار استفاده می شود.
 • صندلی کوادر که برای تقویت عضله چهار سر رانی و پشت ران به کار برده می شود.
 • پارالل بار که وسیله ای برای کمک به بیمار در بهبود راه رفتن و قدم برداشتن می باشد.

تقریبا می توان گفت علاوه بر تخت و لوازمی مانند کش، فنر، وزنه، قرقره و از این قبیل موارد، وسایلی که گفته شد جزو اساسی ترین دستگاه ها و لوازم موجود در یک کلینیک فیزیوتراپی است.

اما بعضا کلینیک هایی نیز هستند که مجهز به دستگاه های پیشرفته تر بوده که هر یک از آنها کاربردی در جهت درمان بیمار دارند. مثال هایی از این دستگاه ها شامل لیزر، تکار، شاک ویو و مگنت بوده که یک یا چند مورد از آنها در تعداد زیادی از مراکز فیزیوتراپی موجود هستند.

این دستگاه ها به منظور کاهش التهاب، تسریع ترمیم، گرم کردن عمقی بافت های بدن و اثرات ویژه ی دیگری استفاده می شوند. به عنوان مثال، شاک ویو به دلیل ضرباتی که وارد می کند، برای از بین بردن خار پاشنه موثر می باشد.

اهداف فیزیوتراپی در ارتباط با چه مسائلی می باشد؟

ممکن است بسیاری از افراد تنها با کاربرد فیزیوتراپی در تسکین درد های کمر، گردن، زانو و مانند این ها مطلع باشند و اهداف فیزیوتراپی را محدود به همین موارد بدانند.

این در حالی است که امروزه، این رشته در بهبود بسیاری از بیماری ها نظیر بیماری های نورولوژی، ارتوپدی، قلبی عروقی و تنفسی نقش ایفا می کند.

از این رو، اگر بخواهیم اهداف انواع فیزیوتراپی را بیان کنیم، باید در هر کدام از این حوزه ها به صورت جداگانه بحث کنیم. با این حال، در اینجا مختصرا به موارد مهم اشاره می کنیم. 

در مورد فیزیوتراپی بیماری های نورولوژی باید گفت که این روش درمانی برای تقویت عضلات، جلوگیری از بروز مشکلات ثانویه و بهبود فعالیت های لازم در زندگی روزمره مانند راه رفتن و جابه جا شدن به کار برده می شود.

در بیماری های ارتوپدی نیز مشکلاتی مانند گرفتگی یا اسپاسم عضلانی، کوتاهی عضلات، آرتروز، درد های کمر و گردن ناشی از فتق دیسک یا اشکالاتی در ستون فقرات و بسیاری موارد دیگر که نمی توان در اینجا ذکر کرد، با فیزیوتراپی تا حد زیادی بهبود می یابند.

شایان ذکر است که نقش فیزیوتراپی در زمینه بیماری ها و مشکلات ارتوپدی بیشتر از سایر حوزه هاست. به همین دلیل نیز در این موارد شناخته شده تر می‌باشد.

هدف فیزیوتراپی در بیماری های قلبی عروقی در واقع بهبود عملکرد قلب و ریه در طی فعالیت های مختلف، خصوصا فعالیت هایی که نیازمند افزایش ضربان قلب است می باشد. 

در نهایت، کاربرد فیزیوتراپی در بیماری های تنفسی است که شامل کمک به خروج ترشحات ریوی، تمرینات تنفسی برای تقویت عضلات تنفسی و بهبود تنفس عادی فرد می باشد. 

اگرچه معمولا در مورد فیزیوتراپی افراد مبتلا به بیماری تنفسی سخنی به میان آورده نمی شود، نقش آن در جلوگیری از عوارض و مشکلات تنفسی ناشی از بی حرکتی بی شک اهمیت زیادی دارد.

مورد دیگری از کاربرد این رشته در امور درمانی، فیزیوتراپی کودکان و نوزادان با اختلالات مادر زادی می باشد که مطمئنا اکثر افراد از آن بی اطلاع هستند.

مادرانی که فرزندشان هنگام تولد دچار مشکلاتی نظیر تورتیکولی، فلج ارب، فلج مغزی و غیره می شوند، به دلیل اختلالات حرکتی و رشدی آنها، نیازمند مراجعه به فیزیوتراپی هستند.

هدف فیزیوتراپی در این حوزه، با توجه به نوع اختلال متفاوت می باشد اما به طور کلی می توان گفت فیزیوتراپیست با تکنیک های ویژه تلاش می کند یک سری عضلات را تحریک کرده و برخی دیگر از عضلات را مهار کند، محدودیت های دامنه حرکتی را برطرف کند، روند رشدی کودک را تسریع ببخشد و در صورت کندی رشد حرکتی، توانایی های او را به حد لازم برساند، و در نهایت مهارت کودک در انجام فعالیت های مختلف را افزایش دهد.

بسیاری از کودکان مبتلا به اختلالات نورولوژی مانند فلج مغزی، نیازمند مراجعه به فیزیوتراپی به مدت طولانی بوده و گاها تا سنین بزرگسالی نیز برای بهبود حداقل مهارت های لازم نظیر راه رفتن، نشستن و برخاستن لازم است این خدمات درمانی را دریافت کنند.

انواع فیزیوتراپی ورزشی

انواع فیزیوتراپی ورزشیبه طور کلی باید گفت فیزیوتراپی شامل دو زمینه متفاوت می باشد؛ یکی فیزیوتراپی جنرال یا عمومی که برای بهبود مشکلات و بیماری هایی که پیش تر نیز گفته شد به کار برده می شود و دیگری فیزیوتراپی ورزشی است که مخصوص ورزشکاران بوده و برای برگرداندن ورزشکاران آسیب دیده به ورزش حرفه ای خود انجام می شود. 

از انواع روش های فیزیوتراپی ورزشی می توان به این موارد اشاره کرد:

 • کاهش درد و التهاب حاصل از آسیب دیدگی
 • کمک به بهبود و روند ترمیم 
 • حفظ و افزایش دامنه حرکتی 
 • تقویت عضلات
 • تمرینات کششی برای به دست آوردن انعطاف پذیری بیشتر
 • انجام تمرینات سنگین تر به منظور کسب آمادگی برای برگشتن به ورزش حرفه ای

معمولا کسانی به کلینیک های مخصوص اسپرت مراجعه می کنند که حین ورزش آسیب دیده اند و نیازمند تمرینات و آمادگی کامل برای شروع دوباره ورزش هستند.

از این رو، کلینیک های اسپرت معمولا دستگاه های بیشتری که در حالت عادی نیازی به وجود آنها در کلینیک فیزیوتراپی نیست، برای تمرینات ورزشکاران در اختیار دارند.

نتایج خوب استفاده از فیزیوتراپی

نتایج خوب استفاده از فیزیوتراپیامروزه به دلیل آشنایی بیشتر پزشکان با رشته فیزیوتراپی و مشاهده تاثیرات بسیار این درمان، به طور واضحی می بینیم که برای بهبود مشکلات و اختلالات زیادی، بیماران را به کلینیک های فیزیوتراپی ارجاع می دهند.

این مسئله نشان دهنده ی نتایج قابل توجه استفاده از این روش درمانی و رضایت بیماران می باشد. همانطور که گفته شد، علاوه بر فیزیوتراپی بیماران سرپایی، این درمان در مورد پیشگیری از یک سری عوارض، برای بیماران بستری نیز توصیه و انجام می شود.

می توان گفت برای تقریبا همه بیماران بستری در بیمارستان، خصوصا آنهایی که در ICU بستری هستند یا مدت زمان زیادی است که بی حرکت می باشند، فیزیوتراپی تنفسی و اندام تجویز می شود. 

این موضوع به این علت است که بیماران کم تحرک و بی تحرک که معمولا هوشیاری کاملی نیز ندارند، به احتمال زیاد دچار خشکی در مفاصل و عضلات می شوند و در نتیجه، دامنه حرکتی شان محدود خواهد شد. 

مسئله دیگری که به انجام اقدامات فیزیوتراپی اهمیت بیشتری می دهد، مشکلات و عوارض تنفسی هستند که اکثر بیماران بستری شده به مدت طولانی دچار آنها خواهند شد. در واقع در صورتی که در جهت پیشگیری از این عوارض اقدامی انجام نشود، می توانند برای بیمار بسیار مشکل آفرین باشند. 

مدت ها پیش که فیزیوتراپی تنفسی به این گونه که امروز هست تعریف نشده بود، بیماران بسیاری در اثر تجمع ترشحات در ریه و عفونت ریوی دچار مشکل و اختلالات جدی می شدند اما امروزه با انجام شدن این روش درمانی، تقریبا دیگر شاهد این مسائل نیستیم.

یکی دیگر از مواقعی که فیزیوتراپیست ها لازم است اقداماتی انجام دهند، بعد از انواع جراحی ها می باشد. در واقع، با توجه به شرایط بیمار، تجویز پزشک در مورد زمان جابجایی و نوع جراحی، تراپبست برای به دست آوردن دامنه حرکتی، تقویت عضلات، خارج کردن بیمار از تخت و غیره کار خود را انجام می‌دهد.

به طور کلی می توان نتایج فیزیوتراپی را در موارد متعددی مشاهده کرد که با انجام تکنیک های ساده اما پراهمیت این حوزه علوم پزشکی به دست می آیند. 

در واقع با وجود اهمیت فراوان اقدامات پزشکان و جراحان در درمان اختلال اصلی بیمار، در صورتی که اقدامات فیزیوتراپی انجام نشوند، بیمار به استقلال و کیفیتی که باید در انجام فعالیت های روزمره خود دست می یافت نخواهد رسید.

بنابراین، تنها هنگامی متوجه این نتایج می شویم که توانایی های دو بیمار با شرایط یکسان که یکی فیزیوتراپی شده است و دیگری نشده است را با یکدیگر مقایسه کنیم! 

بررسي كيفيت فيزيوتراپي ورزشي

آنچه تا به اینجا در مورد کلینیک های ورزشی گفته شد، مراکزی هستند که مخصوص درمان ورزشکاران آسیب دیده می باشند؛ این در حالی است که کلینیک های عادی نیز قادر به درمان این گونه بیماران هستند و نمی توان گفت ورزشکاران با مراجعه به یک مرکز فیزیوتراپی معمولی، نمی توانند به نتیجه مطلوب برسند. 

کیفیت یا نتیجه یک پروسه فیزیوتراپی ورزشی را می توان از میزان توانایی به دست آمده یا در واقع مقایسه توانایی فرد قبل و بعد از فیزیوتراپی متوجه شد.

فیزیوتراپیست بعد از ارزیابی بیمار، در مورد اینکه ورزشکار دچار چه صدمه ای شده است اطمینان حاصل می کند و طبق وضعیتی که فرد دارد، تصمیم می‌گیرد که از کدام موارد درمانی استفاده کند.

تفاوت فيزيوتراپي دو درمانگر مختلف، در نتیجه کار و هنگام اتمام جلسات درمانی مشخص می شود. در واقع پس از یک روند اصولی فیزیوتراپی، بیمار  باید متوجه روند بهبودی و تغییر مثبت در عملکرد کلی خود بشود. در غیر این صورت، می توان گفت فیزیوتراپی انجام شده از کیفیت خوبی برخوردار نبوده است‌.

نرخ فيزيوتراپي در فروشگاه هاي معتبر

نرخ فيزيوتراپي در فروشگاه هاي معتبرتولید کننده های بسیاری در کشور هستند که به تولید دستگاه ها و لوازم مرتبط با فیزیوتراپی می پردازند. افراد زیادی نیز برای تاسیس کلینیک و مراکز درمانی، سعی در پیدا نمودن بهترین تولید کننده هستند که محصولات با کیفیت و در عین حال، با قیمت مناسب به فروش برسانند.

معمولا در هر سال، نمایشگاه های مخصوصی برگزار می شوند که شرکت های تولید کننده مختلف، محصولات خود را با تخفیفات استثنائی عرضه می کنند.

این نمایشگاه ها فرصت مناسبی برای هر دوی مشتریان و فروشندگان می باشد. در واقع مشتریان یک فروشگاه فيزيوتراپي با محصولات با کیفیت در دسترس داشته و فروشندگان نیز می توانند تعداد زیادی از دستگاه ها و لوازم خود را بفروشند.

با این وجود، به دلیل قیمت بالای دستگاه های مربوطه، هر کسی نمی تواند همه ی تجهیزات موجود را خریداری نماید. در عوض، بسیاری از صاحبان کلینیک فیزیوتراپی، تنها به خرید موارد اصلی اکتفا می کنند.

هر فردی که صاحب یک کلینیک یا مرکز فیزیوتراپی می باشد، بر اساس اینکه چه مقدار هزینه بپردازد، تجهیزات تکمیل تری تهیه خواهد کرد. به عنوان مثال، دستگاه هایی مانند تکار، مکنت و شاک ویو جزو موارد اصلی محسوب نشده و در همه ی مراکز نیز موجود نیستند.

اگرچه انتظار می رود مراکز مختلف با نرخ یکسانی از بیماران هزینه دریافت کنند، معمولا نرخ فیزیوتراپی در کلینیک های مختلف با یکدیگر متفاوت اند.

این موضوع وابسته به وضعیت تجهیزات کلینیک می باشد و بیمارانی که خواهان دریافت خدمات درمانی اضافه نظیر اعمال دستگاه های فوق هستند، باید هزینه بیشتری بپردازند.

در اینجا بهتر است بگوییم که این مرکز با تجهیزات تکمیل و کادر حرفه ای خود، همواره اقدامات فیزیوتراپی را با بهترین کیفیت انجام می دهد. در ضمن نرخ مناسب فیزیوتراپی در این مرکز، موجب رضایت حداکثری مراجعه کنندگان شده است.

جهت خرید و فروش این محصول میتوانید با ما در ارتباط باشید:
مهدی صدیقی
راه های ارتباطی:
شماره موبایل: 09138104247
شماره ثابت: 03132687125
شماره ثابت: 03132687126
شماره فکس: 03132687126
آدرس کانال: Iranianphysiotherapy@

مطلب پیشنهادی

تعرفه فیزیوتراپی ورزشی در بازار ایران

تعرفه فیزیوتراپی ورزشیتعرفه ی فیزیوتراپی بستگی به نوع درمان روی اجزای بدن دارد و کار های آن متفاوت است. قیمت تجهیزات و امکانات این کار سالانه افزایش می یابد و م

پاسخی بگذارید