فیزیوتراپی
خانه / فیزیوتراپی / با فواید فیزیوتراپی ورزشی آشنا شوید

با فواید فیزیوتراپی ورزشی آشنا شوید

۱- از سازوکارهای اثر فیزیوتراپی بر بدن چه اطلاعاتی دارید؟

۲- کاربرد فیزیوتراپی چیست؟ و چه بیماری هایی با فیزیوتراپی قابل درمان هستند؟

۳- عوارض فیزیوتراپی بر بدن انسان چیست؟

۴٫ بعد از فیزیوتراپی چه باید کرد و بهترین روش ریکاوری چیست؟

فیزیوتراپی
فیزیوتراپی

درمانگر در فیزیوتراپی، با استفاده از متودهای درمانی فیزیوتراپی و با استفاده از تکنیک های درمانی و تجهیزات الکتریکی و مکانیکی، کمک به درمان بیمار و بهبود وضعیت جسمانی بیمارمی پردازد. وظیفه اصلی فیزیوتراپیست این است که به بهبود ساختار اسکلتی عضلانی و درد بیمار کمک کند. از کارهایی که در فیزیوتراپی انجام می شود می توان به:

 • الکتروتراپی
 • تمرین درمانی
 • حرکت اصلاحی
 • منوال تراپی
 • درای نیدلینگ
 • لیزر درمانی
 • تکار درمانی
 • بایوفیدبک
 • تراکشن تراپی
 • مگنت تراپی
  و … اشاره کرد. هر یک از این اعمال اثرات و نتایج خاص خود را دارند و این که از کدام روش ها استفاده گردد به تشخیص پزشک فیزیوتراپیست وابسته است. بسیاری از دردهای اسکلتی عضلانی با فیزیوتراپی قابل درمان هستند که در ادامه به برخی از آنها اشاره خواهیم کرد.
 • عارضه شانه یخ زده یا Frozen Shoulder
 • برخی از سردرد های مزمن
 • آسیب های ورزشی
 • آرتروز مفاصل مانند آرتروز زانو
 • دیسک کمر و گردن
 • تنگی کانال نخاعی
 • سندرم کمپارتمان دردناک
 • محدودیت حرکت ناشی از جراحی و بی تحرکی
 • CTS
 • ناهنجاری های اسکلتی عضلانی و …

البته هر یک از دردهای اسکلتی عضلانی و عوارض فوق الذکر روش درمان منحصر به فرد خود را دارا می باشند. اگر شما به خدمات فیزیوتراپی نیاز دارید می توانید با مراجعه حضوری به مؤسسه فیزیوتراپی ایرانیان، نظر متخصصین ما را در خصوص درمان خود بدانید و از مشاوره رایگان آنان بهره مند شوید.

دانستن این موضوع بسیار حائز اهمیت است که اگر روش های درمانی بدرستی انتخاب نشوند ممکن است عوارضی جسمانی-حرکتی ناخوشیاندی را برای بیمار بمانند افزایش درد یا بیشتر شدن میزان آسیب دیدگی همراه داشته باشد. بنابراین برای بهره مندی بیشتر از مزایای فیزیوتراپی ابتدا با متخصصین این زمینه مشورت کنید.

تشخیص و درمان به موقع درد بدن به کمک متخصصان فیزیوتراپی در شهر اصفهان
تشخیص و درمان به موقع درد بدن به کمک متخصصان فیزیوتراپی در شهر اصفهان

با شایع ترین آسیب های ورزشی آشنا شوید

هر چند امکان رخ دادن تمامی مصدومیت ها هنگام ورزش وجود دارد، اما دانستن شایعترین آنها برای کمک به افزایش دوران حرفه‌ای و یا حتی برای داشتن بدنی سالم بسیار ضروری است.

برای آنکه با آسیب های ورزشی تا حدودی بیشتر آشنا شویم و شایع ترین آنها را بشناسیم بایستی عوامل بسیاری را مانند رشته ورزشی، ابزار مورد استفاده از آن رشته، زمان و فصل هر تمرین و مسابقات و دیگر شرایط درگیری بدن در آن را بخوبی مورد تجزیه و تحلیل قرار دهیم. اما آنچه که به صورت شایع و عمومی بر روی نواحی مختلف بدن روی می دهد را به صورت کوتاه برای شما بیان می کنیم.

برای مثال در خصوص ناحیه شانه و گردن می توان به انواع دررفتگی مفصل شانه، پارگی عضله سوپراسپایناتوس یا فوق خاری که در ورزش های پرتابی رخ می دهد، درگیری تاندون عضله دوسر بازویی و کلسیفه شدن آن اشاره کرد. برای مثال مصدومیت کشاله ران؛ این مورد آسیبی جدی برای تمام ورزش کاران نیست، اما هنگامی که این ناحیه از بدن دچار آسیب می شود، ممکن است به دردی مزمن تبدیل گردد؛ نکته اصلی در پیشگیری از این خطر آسیب دیدگی، انجام حرکات مربوط به انعطاف پذیری می باشد. همیشه با حرکات کششی برای ناحیه پا گرم کردن بدن را شروع کنید که می تواند خطر آسیب به آن را بسیار کاهش دهد و همچنین از حرکات دراز و نشست هم استفاده کنید.

همچنین از دیگر نواحی درگیر بدن در ورزش هایی که با دست و بالاتنه بدن انسان سروکار دارند، آرنج و مچ دست است. که از آسیب های شایع این ناحیه می توان به عارضه آرنج والیبالیست ها و بازیکنان بسکتبال، در اثر اعمال بیش از حد درگیری دست و پنجه، تاندون عضله و سربازویی و … اشاره کرد.

آسیب های ورزشی
آسیب های ورزشی

درمان درد با فیزیوتراپی ورزشی

روزانه ورزشکاران بسیاری در میدان های ورزشی دچار آسیب دیدگی می شوند. روش های برخورد صحیح با این آسیب ها باعث می شوند به سطح آمادگی و عمر ورزشی ورزشکار کمک شایانی کند. ورزشکارانی که دچار آسیب دیدگی می شوند بایستی بعد از مراجعه به متخصص ارتوپدی به یک فیزیواپیست ورزشی مراجعه کنند.

دلیل این موضوع این است که سازوکار درمان یک ورزشکار با یک شخص غیر فعال کامل متفاومت است. روش های خاص و تکرار جلسات ویژه و آشنایی با محیط های ورزشی از دلایل دیگر آن است. برای مثال درمان عارضه پیچ خوردگی مچ پا در یک فرد ورزشکار و غیر ورزشکار بسیار متفاوت است.

 شناسایی و درمان آسیب های ورزشی به کمک فیزیوتراپی ورزشی
شناسایی و درمان آسیب های ورزشی به کمک فیزیوتراپی ورزشی

تفاوت فیزیوتراپی، فیزیوتراپی ورزشی

در فیزیوتراپی ورزشی هدف بیشتر متمرکز بر بازگشت سریع به میدان ورزشی می باشد. البته این موضوع قابل ذکر است که شرایط فیزیکی و جسمانی ورزشکار نیز این قابلیت را دارد که به سرعت به شرایط تمرین و مسابقه آرمانی و ایده آل خود بازگردد. اما اگر ما همین درمان را برای یک فرد غیر ورزشکار انجام دهیم، قاعدتاً دچار خطا شده ایم و شرایط فیزیکی شخص بیمار در این فرآیند بسیار تعیین کننده می باشد.

 متخصص فیزیوتراپی ورزشی
متخصص فیزیوتراپی ورزشی

فیزیوتراپی ورزشی یکی از مهم ترین تخصص ها و فعالیت های فیزیوتراپیست می باشد که با هدف یرعت بخشیدن به فرآیند بهبودی ورزشکار، کاهش عوارض آسیب دیدگی و ریکاوری ورزشکار به سطحی از آمادگی که توانایی بازگشت به میادین ورزشی را داشته باشد انجام می شود.
معنی اصلی فیزیوتراپی همان درمان با حرکت است. در ایران مراکز و مؤسسات فیزیوتراپی متعددی برای درمان به کمک ورزش وجود دارند. اما تفاوت اصلی فیزیوتراپی با فیزیوتراپی ورزشی در چه چیزی می باشد؟ فیزیوتراپی ورزشی همان فیزیوتراپی است اما با سبک و روش خاص بگونه ای که ورزشکار آسیب دیده در کمترین زمان ممکن به میادین تمرین بازگردند.
در این روش ممکن است یک ورزشکار ساعت های متعددی در روز تحت درمان فیزیوتراپی قرار بگیرد یا از روش های پیچیده ای برای درمان او استفاده شود تا بازه بهبود کوتاه و کوتاه تر گردد. پس آنچه که در این میان مهم به نظر می رسد در درجه اول فرآیند آسیب و دیگر پارامترهای توان بدنی ورزشکار می باشد.

متخصص فیزیوتراپی با توجه به شدت آسیب ایجاد شده تمرینات ورزشی را برای افزایش قدرت عضلات ، بهبود انعطاف پذیری ، افزایش بازه حرکتی و در کل سرعت بخشیدن به بهبودی تنظیم می نماید.
فیزیوتراپیست در کنار تمرینات ورزشی از مدالیته های دیگری همچون الکتروتراپی ، و روش های درمان دستی نیز برای کمک به بهبود وضعیت ورزشکار استفاده می کند.

معرفی چند تمرین حرکتی ساده در منزل

حرکت ورزشی ساده در محل کار

حالت اول. در محل کار یا منزل خود بر روی یک صندگی تکیه بدهید و به آرامی حرکت نگهداشتن غبغب را انجام بدهید. بطوریکه سر شما به جلو خم نشود. این کار به ایجاد کششی آرام در ناحیه گردن شما کمک می کند.
حالت دوم. در وضعیت شماره یک بر روی زمین بنشینید و کف یکی از دستان خود را کنار سر  قرار دهید و بدون اینکه اجازه حرکت به سر و گردن داده شود سر خود را به دستتان فشار دهید ۱۰ ثانیه نگهدارید و سپس همین حرکت را برای سمت مخالف نیز تکرار کنید. این حرکت به بهبود نیروی عضلانی شما کمک خواهد کرد.

سخن پایانی

بایستی همواره در نظر داشته باشیم که دید حرفه ای در ورزش همواره بایستی در درجه نخست اهمیت قرار داشته باشد، بگونه ای که در شرایط مصدومیت حتماً به متخصصان ورزشی رجوع کنند. پس از طی درمان فیزیوتراپی برای انجام دوره بازتوانی ورزشی می توانید با مربی ورزشی خود مشورت نمائید. تا بهترین بازگشت به فضای تمرین و مسابقه را تجربه نمائید.

مؤسسه فیزیوتراپی ایرانیان با بکارگیری بهترین روش های درمانی، پیشرفته ترین تجهیزات درمانی روز دنیا و درمانگران متخصص بویژه در حوزه ورزش، در بزرگترین مجموعه در سطح کشور می تواند در درمان آسیب های ورزشی، دردهای اسکلتی عضلانی و ناهنجاری های حرکتی پذیرای شما باشد.

برای رزور نوبت می توانید با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید:

۳۲۶۸۷۱۲۵–۰۳۱

۳۲۶۸۷۱۲۶ -۰۳۱

۳۲۶۵۷۷۱۷ -۰۳۱

برای دریافت نوبت به صورت حضوری نیز می توانید به آدرس زیر مراجعه فرمایید:

اصفهان- پل غدیر کنار گذر اتوبان صیاد شیرازی- ابتدا خیابان مهرآباد- ساختمان پارسیان CIP– طبقه دوم موسسه فیزیوتراپی ایرانیان

جهت خرید و فروش این محصول میتوانید با ما در ارتباط باشید:
مهدی صدیقی
راه های ارتباطی:
شماره موبایل: 09138104247
شماره ثابت: 03132687125
شماره ثابت: 03132687126
شماره فکس: 03132687126
آدرس کانال: Iranianphysiotherapy@

مطلب پیشنهادی

تعرفه فیزیوتراپی ورزشی در بازار ایران

تعرفه فیزیوتراپی ورزشیتعرفه ی فیزیوتراپی بستگی به نوع درمان روی اجزای بدن دارد و کار های آن متفاوت است. قیمت تجهیزات و امکانات این کار سالانه افزایش می یابد و م